تاب آوری در مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست؟

ارسال شده توسط: مدیر سایت دسته بندی : عمومی, مسئولیت اجتماعی دیدگاه : 0 دیدگاه

از زبان kedem موسس شرکت نرم افزاری zetro

 اکثر رهبران تجاری که با آنها صحبت می کنید موافق هستند که مسئولیت اجتماعی شرکتی CSR مهم است. برخی از آنها با لیست طولانی از کارهایی را که شرکتشان انجام می دهد:

از صرفه جویی در مصرف انرژی با ساختمان های سبز گرفته تا توانمندسازی کارمندان با تطبیق کمک های مالی، جمع آوری کمک های مالی و کارهای داوطلبانه که به موسسات خیریه کمک می کند، سر و صدا می کنند.

اما آیا این کارها واقعاً در این زمانه کافی است؟ در دنیای بیش از حد متصل ما ، CSR دیگر فقط به معنی کار خوب نیست. اکنون شرکت ها مسئولیت گسترده تری نسبت به کارکنان ، مشتریان و جامعه برای کاهش خطر دارند. شرکت ها باید مسئولیت اضافی را در نظر داشته باشند. اینکه بایستی داده های مشتری را به طور ایمن نگهداری کرده و از سوء استفاده از آنها جلوگیری کنند. اگر ما آماده ایم که وقت، تلاش و هزینه خود را صرف کمک به دیگران کنیم، چرا نمی توانیم در برابر مشتری و کارمندان خود مسئولیت بیشتری داشته باشیم و برای اطمینان از انعطاف پذیری شرکت هایمان قدم برداریم؟

تغییرتمرکز CSR

در عصر رسانه های اجتماعی و چرخه خبری ۲۴ ساعته ، CSR نقش کاملاً جدیدی در جامعه به عهده گرفته است. شرکتها از ارائه کمک آنی هنگام بروز مشکلات، به درگیری فعال و رهبری در جنبش های اجتماعی و سیاسی روی آورده اند. شخصاً، شعار من همیشه تشویق هر یک از کارمندان برای دنبال کردن علاقه خود به CSR بوده است. و ما در Zerto از آنها با بودجه متناسب، اختصاص وقت کاری به انجام فعالیتهای مورد علاقه ی آنها و هرگونه حمایت دیگری، از آنها پشتیبانی می کنیم.

مصرف کنندگان به شرکت هایی مانند آمازون، فیس بوک و نایک نگاه می کنند تا نه تنها آخرین مدل کفش را خرید کرده و هر چیزی را که برای تحویل ۲۴ ساعته نیاز دارند سفارش دهند بلکه همچنین بفهمند که این شرکت ها از چه چیزی طرفداری میکنند . این امر در فضای کسب و کار رقابتی که افراد بر اساس موضع سیاسی مدیر عامل تصمیم گیری می کنند، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

این تحول از انجام کارخوب به طرزی ساده به قضاوت شدن توسط مردم بخاطر انجام آن کار به حوزه های دیگری هم رخنه میکند. به ویژه انعطاف پذیری و توانایی یک شرکت در مقاومت در برابر مشکلات و موانع.

انعطاف پذیری به عنوان بخشی کلیدی در تجارت امروز

از نظر بیشتر افراد، بهبودی معمولاً به معنای جمع شدن جوامع برای تأمین سرپناه ، غذا و آب و راهنمایی پس از یک فاجعه دور هم است. شرکت ها بر اساس مهربانی و دلسوزی نسبت به کارمندان، خانواده های آنها و جامعه محلی قضاوت می شوند. اما این تصاویر اولیه که در صفحات اخبار برای لحظاتی کوتاه خودنمایی میکنند، تنها مراحل ابتدایی یک طرح مقاومت و انعطاف هستند.

بعنوان مدیرعامل شرکتی متخصص در زمینه ی جبران بلایا و محافظت از داده ها ،می دانم که انعطاف پذیری کسب و کار یک رویکرد استراتژیک برای مدیریت ریسک است. که با بسیاری از ادارات و تیم های مختلف در یک سازمان ادغام می شود تا بتواند در مقابله با انواع خطرات تداوم ایجاد کند. این به معنای سازگاری با محیط یا شرایط جدید پس از یک حادثه است. (به عنوان مثال ، یک فاجعه طبیعی ، یک حمله سایبری یا یک پیشرفت فن آورانه مختل کننده که باعث اختلالات اقتصادی یا بازار می شود). این جایی است که تاب آوری تجارت نقش اساسی دارد.

یک طرح انعطاف پذیری تجاری واقعی با این موارد آغاز می شود:

  • یک برنامه تداوم که به تمام اختلالات عملیاتی قابل شناسایی و احتمالی پاسخ دهد.این برنامه باید توضیح دهد که چه افرادی در این امر دخیل هستند، چه قدم هایی را باید بردارند وچه بازرسی هایی را در طول مسیر فراهم کند.
  • یک برنامه ی بهبود فاجعه ی موازی به جبران اختلال کمک می کند. این برنامه باید دستورالعمل های گام به گام برای همه موارد، از پشتیبانی فناوری اطلاعات (IT) تا تعمیر سریع ساختمان ها و فضاهای کاری پس از هرگونه آسیب ،ارائه دهد. نکته ی کلیدیِ اطمینان از موفقیت این برنامه، داشتنِ اطلاعات تماس با تمام اشخاص ثالثی است که در روند راه اندازی مجدد شرکت می کنند تا بتوان سریع با آنها تماس گرفت.
  • یک طرح حفاظت از ارزش که سهامداران و مشتریان را درگیر می کند تا اطمینان حاصل کنند که آنها شرایط را درک می کنند و نسبت به مقاومت و انعطاف شرکت اطمینان دارند. ارتباط واضح و روشن برای تضمین ثبات در کل فرآیند مهم است.
  • یک طرح پس از فاجعه که شامل فعالیت های CSR می شود و پس از هرگونه اختلال یا فاجعه، حرکت مثبت ایجاد می کند. این قطعه از پازل اغلب فراموش می شود.اما برای بهبود کامل، یک مرحله اساسی است.

تهیه هر قسمت از این طرح بعنوان اولین قدم عالی است. اما بدون بررسی و آزمایش منظم، هیچ راه واقعی برای اطمینان از اثربخشی آن وجود ندارد. سازمان ها باید حداقل یک بار در سال برنامه های تاب آوری کسب و کار را بررسی کنند. مخصوصاً اگر مکانشان را تغییر دهند، تأمین کنندگان جدید اضافه کنند یا آرایش تجاری را تغییر دهند.

فصل مشترک CSR و تاب آوری تجارت

از آنجایی که بسیاری از شرکتها در سالهای اخیر خود را برای فعالیتهای CSR رویاروی دیگران قرار داده اند، به دلایل زیادی، انعطاف پذیری در تجارت نقش اصلی را در ایجاد شخصیت عمومی شرکت آغاز خواهد کرد.

از آنجایی که حملات سایبری و باج افزارها اکنون بخشی از فضای عمومی هستند وانگار به نوعی در اخبار روزانه خبرسازمیشوند، آماده سازی و انعطاف پذیری تجارت در برابر این رخنه ها در حال تبدیل شدن به عامل تمایز اصلی در شهرت یک برند و طول عمر تجارت هستند. به همین ترتیب ، یک استدلال قوی وجود دارد که میگوید امنیت سایبری – و انعطاف پذیری پس از حمله –  یکی از مولفه های اصلی CSR است.

با نگاهی به پدیده هایی مانند بلایای طبیعی، انعطاف پذیری جامعه باید در ابتکار عمل CSR یک شرکت نیز نقش بسزایی داشته باشد. آیا آنها باید اثر یک طوفان یا زلزله را احساس کنند؟ آیا شرکت آماده است که نه تنها محیط کار خود را احیا کند و از کارمندان خود پشتیبانی کند بلکه از جامعه وسیع تری نیز پشتیبانی کند؟ بسته به بزرگی و نفوذ شرکت، بسیاری  به آنها  به عنوان رهبران در تلاش برای بازسازی و بازیابی نگاه میکنند.

این ایده ی مقاومت جامعه می تواند از خیابان های اطراف دفتر یک سازمان به کل کشور گسترش یابد. به عنوان مثال، Airbnb اخیراً بسیاری از املاک اجاره ای خود را به صورت رایگان در اختیار افراد مناطق تخلیه شده از طوفان فلورانس قرار داده است.

CSR و انعطاف پذیری تجاری شانه به شانه ی هم همزمان با افزایش تأثیر شرکت ها  اغلب خارج از تجارت اصلی آن، پیش میروند. طرفداری از تغییرات اجتماعی، آمادگی در برابر چالش های اقلیمی و هدایت کارمندان، مشتریان و جوامع طی هرگونه فاجعه، اصول شرکت های تاب آور است. این ابتکارات باید از بالا با درک این نکته انجام شود که شیوه های خوب تجاری نیز می توانند بر کار خیر بیشتر تأثیر بگذارند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت سانیل می باشد.® طراحی سایت توسط وبموند